Nagyon sokféle formájú és méretű boros pohár létezik, melyek segítségével a különféle borok egyedi karakterét emelhetjük ki. Léteznek különféle fehérboros poharak, vörösboros poharak és természetesen rozés poharak is. Na de milyen is a rozés pohár?
A borospoharak nem csak kóstolásnál lehetnek a segítségünkre, nagyban hozzájárulhatnak a bor fogyasztásának élvezetéhez.
- A vékony, vágott perem megkönnyíti a bor áramlását a nyelvre
- Nagyobb kehelyben (illatgyűjtő zónában) a bor nagyobb felületen tud levegőzni, segítve ezzel a benne rejlő aromák kibontakozását
- A hosszú szár lehetővé teszi a pohár megfelelő fogását, illetve forgatását, elkerülve ezzel a bor felmelegedését, az ujjlenyomatok zavaró hatását.
Borospohár a rozé borokhoz
Fontos megítélendő paraméter az illat és a szín, ezért a boros kehely a nyitó tulipán virághoz hasonló alakú: az alsó harmadánál a legszélesebb, onnan folyamatosan egyenletesen szűkül a szája felé. Alsó íves részében a bor színét tudjuk jól megítélni, a bor könnyen megforgatható benne, az illatokat pedig a szűkülő száj koncentrálja. A boros poharat a száránál vagy a talpánál fogjuk meg.
A klasszikus rozé boros pohár kb. 20-22 cm magas, arányosan karcsú, szépen ívelt kelyhű. Alapvetően öblösebb, mint a fehér boros pohár. A rozés boros pohár átmenetet képez a fehér és a vörös boros pohár között. A rozé borok vörös szőlőből készülnek, testesebbek, zamatosabbak, így nagyobb kehely dukál nekik élvezhetőségük érdekében.
Kóstolási mennyiség
A legtöbb esetben a borospohárba annyi italt kell tölteni, hogy a boros kehely legszélesebb pontját elérje. Ilyenkor a legnagyobb az a felület, ahhoz mozgatás nélkül a legtöbb illatanyag felszabadulására számíthatunk. Ez kb. 50 ml.
A rozés poharat a pohár 1/3-áig érdemes ajánlott feltölteni!
Hogyan mossam el a borospoharamat?
A hétköznapi borokhoz használt borospoharakat nyugodtan moshatjuk mosogatógépben, azonban már nagyon sok nagyszerű bort tett tönkre a felhasznált mosószer. A különleges boros poharakat épp ezért ne tegyük mosogatógépbe, ezeket kézzel mossuk el mosószer használata nélkül. A borosüveg könnyen felveszi a szagokat, ezért inkább rácson szárítjuk meg, ne pedig fejjel lefelé egy konyharuhára vagy konyhapultra állítva.
Forrás: borudvar.hu