A Malbec kékszőlő, amely leginkább Franciaországhoz és Argentínához kötődik. Az előbbihez történelmileg, míg az igazi nemzetközi hírnevet az utóbbi hozta meg.
A malbec egy olyan kékszőlő-fajta, amely mély színéről és jelentős tannintartalmáról ismert. Létezik egy tudományosan meg nem erősített legenda, amely szerint a malbecet egy magyar paraszt vitte Franciaországba, és róla kapta a nevét. Pierre Galet francia ampelográfus szerint azonban a côt volt az eredeti neve, és a fajta valószínűleg Észak-Burgundiából származik.
A Malbec eredete
A „Malbec” Franciaországból származik. Az 50-es évek közepéig ez a szőlőfajta az óvilágban kedvelt termesztés volt. Miután a Malbec-párnák oroszlánrészét egy hideg télen megölték, gyengült a szeretet. Most még mindig megtalálható a francia szőlőültetvényekben, főleg Cahors tartományban. Ipari méretben is aktívan termesztik Argentínában.
Ennek eredete nem olyan világos. Két változata van: egyenként – a fajtát a Hayac és a Montpellier szőlő keresztezésével tenyésztették, a másik a szőlőt hozta Franciaországba Malbec agronómus, akinek nevezték.
A Malbecet Argentínába Michel A. Pouget vitte el 1852-ben. A francia agronómus mindezt az argentin állam megbízásából tette. Mára az ország összes borvidékén elterjedtnek számít, a legtöbb mégis Mendozában van belőle, itt készül az ország malbec borainak 85%-a. Argentínában bizonyos területeken eredetvédett státuszt élvez a bor, az első ilyen a Malbec Luján de Cuyo DOC volt.
A Malbec szőlő tulajdonságai
A „Malbec” a technikai fajtákra utal, azaz gyümölcsét főként a bor előállítására használják. Sötétkék bogyókkal rendelkezik, közepes méretű, könnyű viaszbevonattal és sűrű bőrrel. A teljes érettségnél a gyümölcsök majdnem feketék lesznek. A bogyók mérete 1,4 és 1,6 cm között van, az egyik súlya akár 4 g, a pép lédús, koncentrált édes-savanyú ízű és fényes, jellegzetes „csokor”.
A gyümölcsök laza klasztereket képeznek széles kúp formájában. Méretük kis és közepes.
A „Malbec” sredneroslye bokrok meglehetősen elterjedtek. Szinte lapos, ötlábú, kerek lombozatnál a szélei lefelé hajlottak. Olyan hajtásokra, amelyeket egy bizonyos sűrűség jellemez. Sárgásbarna színűek, barna csíkokkal rendelkeznek. A csomópontok kifejlesztették a közeget, de intenzívebbek voltak.
A „Malbec” biszexuális virágokkal bomlik. Ennek a tulajdonságnak köszönhetően a fajta hozama instabil.
A Malbec bora
A malbec bora fiatalon szinte feketés színű, mély intenzitással. Lassan érik, a legszebb tiszta malbec borok – vagy éppen cabernet-val házasítva – a legjobb argentin termőhelyeken csak tíz éves koruk körül érik el csúcsukat. Aromatikájukra jellemző egy kissé hűvös, vegetális karakter, ami kimondottan buja fűszerességet ad borainak. Savai többnyire élénkek, tannintartalma jelentős. A tanninérzet általában a szájpadlás középső és hátsó oldalán érezhető leginkább.
Ehhez kapcsolódó tartalom: