A Dobosi pincészet hivatalos források szerint már az 1700-as évektől aktív szereplője a falunak és a helyi szőlő és borkultúrának.
Sajnos a TSZ rendszer alatt nem volt magántulajdon, így a család is az államnak dolgozott, de mindig volt saját bor a pincében. Dániel, az Édesapa és Ilonka, az Édesanya megálmodták a saját borászatukat, majd 1988-ban megépítették a pincét, a következő évben pedig kiléptek az állami szövetkezetből és munkához láttak.
Az ültetvény
Az ültetvények nagy része saját telepítés, 1986-os a legidősebb dűlő, a legfiatalabbak pár évesek és jövőre is tervbe van új területek telepítse.
A pincészet
A pincészet 2002-ben kezdte az átállást a bio termesztésre. Először óvatosan, nem is az egész területtel.. Tartottak a betegségektől, nehogy maradandó nyomot hagyjon az ültetvényükben. De kellemes meglepetésként érte őket, hogy egy kicsit több kézimunkával, egy kicsit nagyobb odafigyeléssel, kiváló minőségi szőlőt tudnak termelni. Így mára a teljes területünkön ökogazdálkodás folyik.
Mit is jelent ez?
Főbb különbség a hagyományos műveléstől, hogy nem lehet felszívódó permetszereket használni, nem lehet semmiféle vegyszert, gyomirtót, műtrágyát bevinni a területre. Konkrétan a rezet és a ként használják növényvédőszerként, amit már több száz éve használtak elődeik. Céljuk mindig is az volt, hogy ezt a nagy múlttal rendelkező italt igyekeznek a régi jól bevált módszerekkel megtermelni, és ebben találták meg a megoldást. Hogy a szőlő minősített biotermék legyen, azt három év sikeres átállásnak meg kell előznie, a régebbi boraikon ezért nem szerepel a bio megnevezés.
A pincészet története
❖ 1721 – A Dobosi család már itt él és borral foglalkozik, és innentől száll generációról generációra a bortermesztés hagyománya
❖ 1958 – Megalakulnak a TSZ-ek a területeket államosítják
❖ 1988 – megépül a pince és már 1 ha szőlőterület saját tulajdonba kerül
❖ 1989 – Dobosi Dániel kilép az állami szövetkezetből
❖ 1996 – palackozásra kerül az első palack bor
❖ 2001 – hivatalosan is belevágunk a biotermelésbe
❖ 2002 – elkészül a borkóstoló tér
❖ 2006 – már az egész területen biogazdálkodás folyik
❖ 2007 – a hűtési technológia fejlesztése -már hűtve erjesztve készülnek a borok
❖ 2013 – átadjuk a raktár és csomagolóüzemünket
❖ 2014 – balatonfüredi területekkel bővülve elérjük a 25 ha birtokméretet
❖ 2015 – elkészül a vendégházunk 5 szobával
❖ 2018 – 100.000 palack
A birtok borai
Olaszrizling, Kéknyelű, Juhfark, Kékfrankos Rosé, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Szürkebarát, Szürkebarát-Tramini (késő szüretelésű édes), Cabernet Sauvignon, Merlot 2013 A Magyar Média Bora – legjobb bor Bio Szürkebarát 2009 Magyar Média Bora – aranyérem Bio Chardonnay 2012 Országos Rozéverseny – ezüstérem Bio Kékfrankos Rosé 2012 2012 Országos legjobb újborverseny – ezüstérem Bio Olaszrizling 2012 Országos legjobb újborverseny – ezüstérem Bio Kékfrankos Rosé 2012 Országos legjobb újborverseny – ezüstérem Bio Chardonnay 2012 VinAgora Nemzetközi Borverseny – ezüstérem Bio Olaszrizling 2012 VinAgora Nemzetközi Borverseny – ezüstérem Bio Szürkebarát 2009 Országos Biobioborverseny – aranyérem Bio Szürkebarát 2009 Országos Biobioborverseny – aranyérem Bio Olaszrizling 2011 Borvidéki Borverseny – aranyérem Bio Olaszrizling 2011.
További információkért látogass el a weboldalukra: www.dobosi.hu
Vagy keresd fel a facebook oldalukat!
Forrás: dobosi.hu