12.8 C
Budapest
kedd, április 23
spot_img

Egri Bikavér – Minden, amit tudni érdemes

Az Egri Bikavér az egyik legismertebb magyar vörösbor, egyaránt belföldön és külföldön.

 

Az egri bikavér az Egri borvidéken termelt többféle kékszőlőfajta borából készülő cuvée, amelyet meghatározása szerint egyik szőlőfajta borának karaktere sem dominálhat.

Hogyan is készül?

Az egri bikavér készítése hozzávetőlegesen 130-150 éves múltra tekint vissza. Régebben a kadarka szőlőfajtára alapozott testes, erősnek tartott bor volt, azonban a filoxérát, majd a világháborúkat követő és a mai napig tartó strukturális átalakulások nyomot hagytak az egri bikavér összetételén és karakterén.

Ma az egri bikavér bor jellemzően a magyar fajták közül Kékfrankos, Portugieser, Kadarka, a nemzetközi fajták közül Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, merlot, valamint újabban a Pinot Noir és Syrah fajták borának változó arányú házasítása.

- Hirdetés -

A házasított bort 6 hónapig fahordóban kell érlelni, és csak a szüretet követő év november első napja után, előzetes minősítést követően lehet forgalomba hozni.

Az így készült bor a gránátvörös színmélységtől a mély rubin színárnyalatig terjedő Kékfrankos alapú száraz vörösbor házasítás, amely gazdag fűszeres, valamint gyümölcs jelleget mutató illat- és ízvilággal rendelkezik, tanninhangsúly nélkül. Az érlelési és a friss gyümölcsaromák egyaránt jellemzik a bort, komplexitását az is jól illusztrálja, hogy egyetlen szőlőfajta borának jellege sem lehet az adott borra jellemző uralkodó jegy.

Magyaros ételekhez, vadhúsokból készült fűszeres ételekhez ajánlják megfelelő hőmérsékleten fogyasztani (15-17 C fok)

 

Ehhez kapcsolódó tartalom:

Kapcsolódó tartalmak

3,128LikeTetszik
2,070KövetőKövetés
- Hirdetés -

Legfrissebb cikkek