A Hajós Bajai Borvidék az alföldi régió délnyugati részén 15 települést foglal magában. A kiváló talaj és a sík terület miatt a hirtelen lehulló nagyobb mennyiségű csapadék sem folyik el a területről, így a vízigényesebb, kiváló minőséget adó fehér borszőlő fajták is termeszthetők.
Földrajzi elhelyezkedése
A Hajós-Bajai Borvidék az alföldi régió délnyugati részén terül el, a Bácskai-löszhát nyugati lejtőn.
A Hajós bajai borvidék területe
15000 Ha (ebben nincs I. osztályú terület). A szőlővel betelepített terület: kb 2200 Ha
A borvidék települései
Baja, Bátmonostor, Borota, Császártöltés, Csátalja, Csávoly, Dávod, Dusnok, Érsekcsanád, Érsekhalma. Hajós, Nagybaracska, Nemesnádudvar, Rém, Sükösd, Vaskút
Területi adottságok
Klímája az Alföldi Borrégión belül a legkedvezőbb: környezetéhez képest magasabb tengerszint feletti magasság csökkenti a tavaszi és téli fagyokat, de a fagykár még így is elég jelentős, az átlagosnál több a napsütéses órák száma. Talaja lösz, és löszös homokon vályogtalaj.
A borvidék történelme
A kezdeti folyóéri, ártéri szőlőtermesztés a XV. Század teljesen önálló termelési ággá fejlődött. A XVI-XVII. századi népmozgásoknak köszönhetően eljutott erre a borvidékre a balkáni eredetű szőlőművelési forma, és a Kadarka szőlőfajta. XVIII. Század első felében Mária Terézia rendeletben szorgalmazta a szőlőtelepítést a vidéken, és ebben az időben német ajkú lakosság telepedett le, akik hozták a nyugati szőlő- és borkultúrát. Ennek nyomai a hajós pincefalun mai napig is lehet látni. A német borosgazdák szakértelme nagyban hozzájárult a vidék hírnevének növekedéséhez. A filoxéra vészt követően a szőlőültetvények területe és fajtaösszetétele jelentősen bővült.
A borvidék szőlőfajtái
- Chardonnay
- Rajnai rizling
- Cserszegi Fűszeres
- Olaszrizling
- Kékfrankos
- Zweigelt
- Oportó
- Cabernet Sauvignon
- Kadarka
Forrás: vinopedia.hu