A Zalai borvidék a régi történelmi borvidékek sorába tartozott 1941-ig, mely időponttól csemege szőlőtermő körzetként szerepelt. Régi rangját 1998-ban kapta vissza. Hogy nem méltatlanul nyerte el ezt a státuszt a térség szőlőtermesztése, azt rangos történelmi múltja is igazolja.
Földrajzi elhelyezkedése
A borvidék települései szétszórtan találhatók egy viszonylag nagy területen. Három régióra tudjuk osztani a borvidéket: 1. Keszthelyi-hegység északnyugati része, 2. a Kis-Balaton keleti és északi része, valamint a 3. Muramenet.
A Zalai borvidék területei
6100 Ha (ebből 4100 Ha I. osztályú). A szőlővel betelepített terület kb. 1600 Ha.
A borvidék települései két körzetre oszlanak
- A Zala-menti körzetben: Bérbaltabár, Csáford, Dióskál, Egeracsa, Galambok, Garabonc, Miháld, Nagyrada, Orosztony, Pakod, Sármellék, Szentgyörgyvár, Vindornyalak, Vindornyaszőlős, Zalabér, Zalakaros, Zalaszabar, Zalaszántó, Zalaszentgrót
- A Muravidéki körzetben: Bak, Becsehely, Csörnyeföld, Dobri, Eszteregnye, Homokkomárom, Kerkateskánd, lenti, Letenye, Magyarszerdahely, Murarátka, Muraszemenye, Nagykanizsa, Rigyác, Söjtör, Szécsi-sziget, Tormaföld, Valkonya, Zajlik.
Területi adottságok
- Klíma: az évi csapadékmennyiség itt a legmagasabb az országban, a borvidék a hazai átlagnál hűvösebb.
- Talaja: a nagyrészt dombokból álló borvidéket főként homokos-agyagos üledékek alkotják, lösztakaróval.
Történelme
Az itteni szőlőtermesztés a rómaiakig vezethető vissza, és az első írásos emlék, amely már említi a szőlőhegyet, az a Kőszegi Grófok 1279-es osztálylevele. A török idők alatt az itteni borászat nem fejlődött tovább, ártott a vidéknek a hódoltság. A törökök utáni időkben a szőlőbirtokok szaporodó száma azt mutatta, hogy ez kiváló bortermő vidék. A filoxéra vész az összes szőlőt elpusztította a térségben. És hanyatlani látszott a borkultúra. Majd a régi szőlők helyét betelepítették direkt termőszőlőfajtákkal. 1997-ben jött létre a mai borvidék, és 2009-től hívják ismét Zalai borvidéknek.
A borvidék szőlőfajtái
- Olaszrizling
- Rizlingszilváni
- Rajnai Rizling
- Királyleányka
- Cserszegi Fűszeres
- Sauvignon Blanc
- Chardonnay
- Ottonel Muskotály
- Szürkebarát
- Tramini
- Cabernet Franc
- Cabernet Sauvignon
- Kékfrankos
- Merlot
- Pinot Noir
Forrás: vinopedia.hu