2010-ben új bor született Egerben! Az egri borásztársadalom száz év elteltével ezért is látta elérkezettnek az időt, hogy megkeresse az egri bikavér fehér párját.
Az Egri borvidék már a régi időkben is a házasítások hazája volt, a szőlősgazdák már a szüret alkalmával „összeszedték” és taposták a különböző szőlőfajtákat, mert a város határában le kellet adniuk a bortizedet a káptalannak.
Ma az ültetvényeknek majdnem a felét fehér szőlőfajták alkotják a borvidéken. A borászok véleménye szerint a borvidék fehérborai nem kapták meg méltó helyüket a fogyasztók tudatában és az áruházak polcain. 2010 elején fogalmazódott meg hatvan egri borász ötleteként egy új fehérbor házasítás szükségessége. Még abban az évben Legyen az új egri legenda névadója címmel pályázatot írtak ki a tervezett cuvée elnevezésére. A beérkezett 3149 ötletes név közül minden egri borász, illetve borászat ötöt választhatott ki. Végül a legesélyesebbek közül a bikavér párja az Egri Csillag nevet kapta, és azt levédették. A 2010-es Bikavér Ünnepen hirdették ki ezt a bikavérhez hasonlóan közösségi márkanévként használt elnevezést.
Az Egri Csillag legendája
A bikavér megszületésének mesés történeteihez hasonlóan a csillaghoz is kellett egy kapcsolható legenda.
2011-ben erre is pályázatot hirdettek. A győztes, Csutorás Ferenc egri borász saját kutatása alapján, Csillagkapu néven született legenda valós, levéltári adatok szerint a régi időkben ismert volt Eger környékén. Valaha őrkunyhók fénye vezette a kereskedőket és a vándorokat, ezeket az egri szőlősgazdák építették a Nagy-Eged hegyen és a város észak-keleti végein fekvő szőlőikbe.
A jelzőfények híre az egész országban elterjedt, így keletkezett a mondás, „ha Egerbe utazol, kövesd az egri csillagot”.
Miből lehet Egri Csillag?
Az Egri Csillag az Egri Bikavérhez hasonlóan önálló szabályozással rendelkezik, hogy a fogyasztó számára megbízható minőségű, egyedi bor készüljön. A szabályok nemcsak a borvidék, de az egyes pincészetek saját stílusának magalkotását is lehetővé teszik.
A bor karakterét a termékleírásban fogalmazták meg: legyen a bor friss, üde, virág vagy gyümölcsillatú, intenzív gyümölcsös ízű, száraz bor.
Hogy összetett bor szülessen, az alkotó szőlőfajták egyetlen bora sem lehet uralkodó. A termékleírás határozza meg a házasításhoz megengedett szőlőfajtákat és azok arányát. Az Egri Csillagnak legalább négyféle szőlőfajtából kell készülnie, úgy, hogy egyik fajtából sem lehet 50%-nál több és 5%-nál kevesebb. Megkötés még, hogy a bor legalább felét Kárpát-medencei fajtáknak:
Rajtuk kívül a következő szőlőfajtákat lehet még használni:
- Chardonnay,
- Ottonel Muskotály,
- Pinot Blanc,
- Rajnai Rizling,
- Sárga Muskotály,
- Sauvignon Blanc,
- Szürkebarát,
- Tramini.
Illatos szőlőfajták borai csak 30%-ban alkothatják a cuvéet.
Az Egri Csillag bort a 2011-es évjárattól december 1. után lehet minősíteni, és a szüretet követő év március 15-től lehet forgalomba hozni. Így készül a Classicus Egri Csillag. Az Superior Egri Csillag bor palackozását legkorábban a szüretet követő február 1. után lehet megkezdeni, és legalább 3 hónapig kell palackban érlelni. A Grand Superior Egri Csillag szigorú eredetvédelmi szabályok betartásával készült. Az engedélyezett termésátlag hektáronként 35 hektoliter, és minden alkotó bornak el kell érnie a 20as mustfokot.
A termékleírás – korlátozása ellenére – elegendő szabadságot hagy a pincészetek számára saját stílusuk kialakítására is.
Eredmények
Az Egri Csillag fiatal kora ellenére számos borversenyen elért igen szép eredményekkel büszkélkedhet. Az éremeső bizonyítja, hogy a kategória nem csak papíron létezik. A versenyekre benevezett borok minőségben egységes képet mutatnak, kimondottan magas élvezeti értékűek, az Egri Borvidéki Borversenyen már külön Egri Csillag kategóriába lehet nevezni. Az összes pincészet, minden borverseny eredményeit helyszűke miatt nem lehet felsorolni, csak néhányat említünk közülük: a Thummerer Pince már 2011-ben a VinAgora Nemzetközi Borversenyen ezüstérmet szerzett 2010-es évjáratú Csillagával. A pincészet azóta minden évben elkészíti a házasítást, mely volt már a Legjobb Egri Csillag, és a 2012-es, 2013-as évjárat aranyéremben részesült. A bor jellegében nemcsak az egri borvidék, hanem a pincészet stílusát is képviseli. Két fajta, a Leányka és a Királyleányka adja a bor felét és az illatokat, amihez a Chardonnay, a Sauvignon Blanc és a Tramini az ízek sokszínűségét, izgalmasságát, teltségét teszi hozzá.
Ehhez kapcsolódó tartalom:
- Királyleányka – Tudj meg róla többet
- Vajon miért koccintunk?
- 25+1 hasznos boros kifejezés
- Miért pont 0,75 literes a borosüveg?
- Terroir? Mit is jelent pontosan?
forrás: magyarmezogazdasag.hu